Září 2010

Adamov literárně opěvovaný

23. září 2010 v 12:47 | Skřítě a studijní literatura |  Milovaná Místa
"V kraji, kde řeka Punkva plazí se
pod zemí korunovačními sály,
tam narodil se v domku pod strání
můj otec, v domku, v kterém bydlel děd."

Putování po otcových stopách zavedlo Vítěslava Nezvala mimo jiné i k nám do Moravského Krasu. Svoje dojmy z tohoto kouzelného kraje zobrazil ve verších své sbírky Křídla.

"Skály se k sobě tulí,
Punkva líbá modré nehty pomněnce,
muži jsou ze žuly,
ženy z vápence.
Skalnaté kopce, stvořené pro kamzíky,
protahují si nalomený vaz.
Pod zemí houstne mléko pro krápníky,
to je Moravský kras."

Býčí skála


Koralína - divadelní hra na motivy Gaimanovy pohádky - 2. část

16. září 2010 v 12:15 | Skřítě |  Já (P)SAVEC
Kdo jste nečetl první část, najdete ji zde: http://latebra.blog.cz/1009/koralina)


MATKA: Dlouho jsi se pozdržela, už jsem zpátky z nákupu,
Od té doby co tu žijem tak jsem stále v kalupu.
Tu máš šaty, vybrala jsem prostý střih, no, myslím ujdou.

KORALÍNA: Šedá myš? To vážně, mami, do školy v tom holky půjdou?
Není to spíš pro školníka nebo uklízečky?
Mě to přijde jak sešité štupované dečky.

K poslechu a pobavení pro fanoušky Harry Pottera

14. září 2010 v 14:54 | Skřítě - z webovek |  Svět muzikálu & my darlings
Na tenhle Harry Potterovský muzikál mě upozornila má skorosestra a její zásluhou jsem se dala na jeho sledování a stejně jako ona mu propadla. Protože má mou přízeň, rozhodla jsem se udělat mu tu reklamu. Třeba tím někomu udělám stejnou radost, jakou udělal v posledních prázdninových dnech mě.Podtrženo sečteno, hurá na Hooda!

13. září 2010 v 14:14 | Skřítě |  Co se chystá
Pamatujete na článek, ve kterém jsem se rozhodovala, kterému ze současných muzikálů dát přednost a výlet do Prahy tak okořenit návštěvou Carmen nebo Robina Hooda?
Rodinná rada zasedla a výsledek je zde...sledování castingové show Robin Hood aneb cesta ke slávě zakončíme návštěvou tohoto muzikálu. A protože se na You Tube objevily první ukázky, začínám se na akci docela těšit. Navíc to vypadá, že Leonu Machálkovou v roli čarodějnice máme jistou. Co chtít víc? Snad ještě Noida nebo Kříže, Šoralovou nebo Bártovou a Střihavku...to by bylo pro mě ideální obsazení...snad to vyjde. Zatím ale vychutnávejte ukázky...jsou docela lákavé :-)

1) Až se zblázním (všechny dvojice - Jackuliak + Pocisková, Bárta + Šoralová. Bártová + Kříž)


Stínadla se bouří 2010

13. září 2010 v 11:18 | Skřítě |  Co se chystá
Už v loňském roce jsem na tomto místě informovala o akci Stínadla se bouří, která se v Adamově tradičně koná v listopadu a je to akce, kterou spoluorganizuji a která rozhodně stojí za to...

Info najdete na plakátech, v denících a na webových stránkách věnujících se tomuto tématu.


Více o přípravách a další zajímavosti se dozvíte na našich stránkách www.stinadla.blog.cz

Místo sbírky známek putovní poklady

7. září 2010 v 9:13 | Skřítě |  V zajetí zaujetí
Mám dojem, že jsem se tu nedávno zmiňovala o své nové vášni "keškománii." Nezasvěceným doporučuji stránky www.geocaching.com, zasvěceným se zde pochlubím svou skromnou sbírkou nalezených a přenesených geocoinů a travel bugů.

Koralína

5. září 2010 v 10:08 | Skřítě |  Já (P)SAVEC
Tato divadelní hra vzniká na motivy strašidelné pohádky od Neila Gaimana - Koralína.
To, že původní verzi přepíšu do podoby dramatu jsem slíbila své kamarádce a spolužačce Verči, která vede oddíl skautíků a hodlají hru uplatnit na vystoupení pořádaném pro rodiče. Snad se mi podaří napsat ji v přijatelném duchu. Zde je první část a kvalitu už posuďte sami. Není to žádná extra třída, už jsem napsala i lepší věci, ale dá se to přežít :-))...
Koralína


Pohádka na dobrou noc

5. září 2010 v 9:56 | Skřítě |  V zajetí zaujetí
Tuhle pohádku mi jako typicky slováckou vyprávěl děda...a protože je docela pěkná a veselá, rozhodla jsem se ji zveřejnit na svých stránkách, tak si ji užijte :-)
Vodník

Jak se hastrman nechal zanést od lesa až do své tůňky zvanej Bobrovec


Jednou po velkém větru, který olámal v lese různé chrastí sa vydaly dvě tetky, Trávníčková a Berková, do lesa na dřevo. V lese po tom velkém větru bylo hodně shozených větví, které si tetky snášaly na rozloženou plachetku. Té se říkalo nůša nebo noška. Nejdřív sbíraly jen samé malé klacíky, ale potom tetka Trávníčková objevili takové velké zelené poleno. I spráskli ruce. "To bude dřeva na topení! Berčena, pomohli mi s tím." Pak, když jedna druhé pomohly svázanou nůšku i s polenem vysadit na záda, pomalu sa začaly vracať k domovu. Poleno se cestou pěkně proneslo a tak musely často zastavovat a odpočívat. Když došly k tůňce zvané Bobrovec, která byla obroubená zábradlím, opřely sa o ně a těžce oddychovaly. V tu chvíli sa v Trávníčkovéj nošce cosi pohnulo a žbluňk, už to bylo ve vodě. Tetka se podivili a pohlédli do tůně. Za chvíli sa hladina rozestoupila a na hladinu vysísl (to jako vykoukl) čochtan. Střapatý, se šklebivým úsměvem, zkrátka vodník. A rovnou volal na tetu Trávníčkovu: "He, he, he, babo, ty sas ně nanésla!" A chechtal se, tak, až sa voda čeřila. Žaby s otevřenýma hubama pozorovaly celou scénku a potom sa vesele rozkvákaly. První sa vzpamatovala tetka Berková a říkajů: "Bože, Tonko, tys nesla hastrmana celou cestu z lesa až sem." Od té doby tetka Trávníčků více zelená polena nesbírala.

Neznámý umělec

2. září 2010 v 12:55 | Skřítě |  V zajetí zaujetí
Vlastníkům knihy Památníky adamovských lesů a mnohým adamovským patriotům se smyslem pro krásu a umění jistě vrtá hlavou jedna záhada. Pro prvně jmenované je to poznámka na straně 172, kde se píše, že pod paloukem U Sedmi dubů dlí tzv. Malá sfinga.
Malá sfinga
"Na kamenném balvanu vytesaná hlava ženy. Nenápadné amatérské dílo." Ti druzí zase denně chodí kolem a nad tajemným dílem vrtí hlavou. Existuje jen pár zasvěcených, kteří o skutečném původu díla vědí. Pro ty ostatní hodlám dnes toto malé tajemství odhalit.
Autorem dívčí hlavy je skutečně "amatérský" umělec z Adamova a není jím nikdo jiný, než můj drahý děda a socha měla představovat mou babičku, dědovu ženu zamlada.

Pokud moje stránky sledujete déle, jistě vám neuniklo, že se o svém dědečkovi zmiňuji hned na několika místech už dříve. Zaprvé v souvislosti s Místečkem, tajuplném místě uprostřed lesa za Ostrožskou Novou Vsí, které rozhodně stojí za povšimnutí a také v souvislosti s dědovými další uměleckými aktivitami, o tom a všem co s tím souvisí viz. dále...